Zabezpečení nákladového prostoru


Každý rok se v evropské silniční nákladní dopravě odcizí zboží v hodnotě kolem 8,2 mld. eur. Na každou jízdu nákladního automobilu připadá přímá škodní částka 6,72 eur (cca 180 Kč). Skoro každý o tom ví, málokdo o tom mluví.

Podle výzkumu TAPA je v dálkové dopravě přes 600 km, každá 5000. jízda postižena vykradením nákladu a na kratších vzdálenostech každá 10 000. Přepočteno na období pěti let musí každý 6. evropský nákladní řidič počítat s tím, že ho potká krádež.

Skutečné náklady však leží ještě výše: bývají poškozena vozidla, dochází k penále za nepřesnost, náhradní díly se musejí dopravovat letecky nebo kurýrem. V extrémních případech dochází k přerušení výroby.

Samotná škodní suma se dá obtížně sdělit: pojišťovnám se s ohledem na klauzuli o spoluúčasti nesděluje každý případ. Dopravci mlčí vůči úřadům ze strachu, že případy mohou být přes policejní zprávy zveřejněny a poškodily by pověst firmy.

Většina krádeží proběhne v nejširším slova smyslu během přepravy. Pokud chcete, můžeme místo činu ještě přesněji vymezit. 27 % krádeží kamionových zásilek vzniklo na nezajištěných parkovištích a na dálničních odpočívadlech. Téměř stejný podíl připadá na nakládku a vykládku, kombinované terminály či servisní zařízení jako tankovací stanice. Bohužel však nebývají ušetřeni ani uživatelé hlídaných parkovišť. Dochází na nich k 4 % krádeží.

Jistě jste se již zabývali otázkou, jak tomu zamezit a dokázat aby se vaší společnosti tahle otřesná statistika, netýkala. Přinášíme Vám řešení jak počet vloupání do Vašich vozů zásadně eliminovat. Řešení, u nějž záleží jen na Vás, do jaké míry se chcete postižení Vašeho nákladu vyhnout.